Jak witano Europę na Świdnickiej?

solpol-04

O Solpolu i jego otwarciu pisałem w roku 2011, dziś chciałbym wrócić do prasowych relacji dokumentujących to wydarzenie. Tym bardziej, że budynek przeznaczony został do wyburzenia – niedługo przyjdzie nam więc pożegnać „Europę na Świdnickiej”.

Otwarcie Solpolu miało miejsce 6 grudnia 1993 roku i było jednym z najgorętszych wydarzeń w ówczesnej historii miasta. Oto otrzymaliśmy pierwszą galerię handlową, która robiła wrażenie nie tylko nowoczesną technologią (monitoring, klimatyzacja, ruchome schody), ale również architekturą.

I właśnie pstrokata, typowa dla komercyjnych projektów pierwszej połowy lat ’90 architektura stała się największym problemem obiektu – dziś przeznaczonego do wyburzenia. Zanim więc pożegnamy Solpol, sprawdźmy jakie emocje budził ponad 20 lat temu.

solpol-01

Najciekawszą relację z otwarcia Solpolu napisał moim zdaniem Wacław Sondej. W artykule dla Gazety Robotniczej zwrócił uwagę na to, że (cytuję):

Najbardziej wnikliwym obserwatorem był niewątpliwie szef konkurencyjnego domu towarowego „Centrum” – Adam Karbarz. Jego obecność do dowód galanterii Solpolu, bo w stęp był tylko za zaproszeniami.

Najbardziej rozczulił wszystkich Leszek Niedzielski, przypominając różne ceny z dawnych lat. Gdy wspomniał, że kiedyś pół litra jarzębiaku kosztowało 33 zł, zapanowała ogólna melancholia.

solpol-02

Najlepszą pozycję do oglądania modelek zajął wiceprezydent Zaporowski. Pokaz mody obserwowali wszyscy, ale niewielu zadbało zapobiegliwie o tak dobre stanowisko obserwacyjne.

Najzimniejszą krew zachował szef wrocławskiej policji Piotr Anioła. Wyraźnie czuł się bezpiecznie, choć tym razem był pod ochroną firmy prywatnej.

Najgoręcej zrobiło się waszemu sprawozdawcy, gdy na półce z damskimi kozaczkami odkrył buty w cenie dwudziestu jeden milionów zł. W czasie cucenia mojej osoby okazało się, że na stoisku pracowano całą noc. Nad radem nie zauważono, że metkownica wybija o jedno zero za dużo.

solpol-06

Nie mam problemu z wyburzeniem Solpolu. Uważam, że po 20 latach jego potencjał się wyczerpał. Argument, iż jest to istotny zapis architektonicznej wrażliwości lat ’90, również do mnie nie przemawia. Pamięć o Solpolu pozostanie. Sam Solpol – moim zdaniem – stać już nie musi.

Kategorie: Kurioza

3 komentarze

 1. Wycinka drzew Wrocław napisał(a):

  I dlaczego dalej go nie wyburzyli szpeci ta ulice że szok !

 2. how-stop-snoring.eu napisał(a):

  Thanks for another fanmtastic post. Where else may just anybody
  get that kind of info in such an ideal anner of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such info.

 3. how-stop-snoring.eu napisał(a):

  It’s in fact very difficult in this active life tto
  listen nes on TV, therefore I simply uuse
  world wide wweb for hat reason, and get the most up-to-date
  information.

Komentuj!

Co to za blog?

Historie i zdjęcia Wrocławia brzydkiego: niszczejącego, zniszczonego bądź przeznaczonego do zniszczenia :)

Napisali o blogu

Kategorie