Program Partii czy Pogrom Partii?

Zaczynam skanem magazynu „Panorama” ze świetnego bloga Peweks. Gdzieś na przełomie lat ’70 i ’80 hasło „Program Partii Programem Narodu” rzucało się na Naród z plakatów, elewacji budynków, notatek prasowych. Hasło dość nowoczesne – w latach ’60 brzmiałoby zapewne „Program Partii Programem Ludu (pracującego)”. Jak się okazuje, we Wrocławiu program PZPR promowany jest do dziś.

Program Partii Programem Narodu

To jeden z budynków kompleksu przemysłowego przy Opolskiej. Miejsce bardzo ciekawe: jeśli robotnicy mieli wątpliwości czyim dokładnie programem jest program partii, kolejne hasło nie pozostawiało złudzeń:

Program Partii Naszym Programem

W latach ’80 członkowie Solidarności Walczącej uwielbiali przerabiać tego rodzaju złote myśli. Najsłynniejszy chyba przypadek miał miejsce w Poznaniu, kiedy to zmarły w ubiegłym roku Maciej Frankiewicz przemalował znajdujące się na tamtejszym kinie Bałtyk hasło do postaci „Pogrom Partii Programem Narodu”. Zamalowano je dopiero kilka dni po wybuchu Stanu Wojennego.

Wracamy do Wrocławskiego budynku. Kolejna elewacja to życzenia od partii dla robotników – „Przyjemnej pracy!”. Czy to nie miłe?

Życzymy Przyjemnej Pracy!

Demokracja i Dyscyplina Nierozłączne

I jeszcze jedno hasło, tym razem bardziej skomplikowane. „Demokracja i Dyscyplina Nierozłączne”. Chodzi oczywiście o demokrację ludową, bądź inaczej – socjalistyczną. Założenie czysto teoretyczne, w gruncie rzeczy fikcyjne. Za to dyscyplina? O tak, dyscyplina była wówczas bardzo realna.

Wszystkie doniosłe reformy będą kontynuowane w warunkach ładu, rzeczowej dyskusji i dyscypliny.

Tak w swoim „wojennym” odczycie zapowiadał sam generał. Haseł z Opolskiej proponuję więc nie zamalowywać. Niech straszą w słusznej sprawie. A więcej podobnych śladów PRL znajdziecie na SocWroc.

W następnym odcinku Ekskluzyw: wnętrza i niespodzianki wrocławskiego kina zamkniętego jeszcze w latach ’70. Jeśli chcesz, abym przesłał Ci maila z informacją o kolejnym wpisie – zamów sobie newsletter!

Kategorie: Ślady PRL

4 komentarze

 1. SocWroc napisał(a):

  To! Jest! Przepiękne!

 2. slawnw napisał(a):

  Zaledwie kilka lat temu widziałem wielki napis na bocznej ścianie domu jednej z zachodniopomorskich wsi: VI Zjazd PZPR (a może inny z kolei, ale to nie najważniejsze). Powodzenia w dalszych poszukiwaniach i jednocześnie zapraszam do mnie. Czasem można też łyknąć trochę PRL-u i odchodzącego świata.
  http://gdywstecz.blox.pl/html

 3. admin napisał(a):

  Wielkie dzięki za dobre słowo, chętnie zobaczyłbym ten napis 🙂 Dodałem GdyWstecz do polecanych linków 🙂

 4. […] Drugi mural to genialne przesłanie polityczno – społeczne. “Program Partii Programem Narodu” – idealne, uniwersalne hasło, z którym w swoich czasach nie można się było nie zgodzić. Więcej o tym muralu i całym budynku pisałem w ubiegłym roku. […]

Komentuj!

Co to za blog?

Historie i zdjęcia Wrocławia brzydkiego: niszczejącego, zniszczonego bądź przeznaczonego do zniszczenia :)

Napisali o blogu

Kategorie